Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak prawidłowo dobrać zbiornik buforowy do pompy ciepła?

2023-04-24
Jak prawidłowo dobrać zbiornik buforowy do pompy ciepła?

Instalacja centralnego ogrzewania z pompą ciepłą jest ekologicznym, ekonomicznym i komfortowym rozwiązaniem problemu ogrzewania budynku.
Coraz powszechniej wykorzystuje się pompy ciepła typu powietrze-woda celem ogrzania i zapewniania ciepłej wody dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych.

Aby efektywnie wykorzystać zalety pompy ciepła należy zastosować zbiornik buforowy podłączony do instalacji. Zwiększa on wydajność, umożliwia prawidłowe odszranianie oraz zmniejsza ilość załączeń pompy ciepłą, co przekłada się na jej żywotność.

Jak prawidłowo dobrać zbiornik buforowy? Odpowiedź poniżej.Pompa Ciepła – kiedy montować zbiornik buforowy do instalacji?

Bufor ciepła to zbiornik buforowy, którego zadaniem jest akumulowanie ciepła i oddawanie go do instalacji centralnego ogrzewania po wyłączeniu się źródła ciepła (kocioł, piec).
Sprawa wygląda nieco inaczej dla instalacji centralnego ogrzewania z pompą ciepła, gdzie układy o małej pojemności wodnej (cienkie rury miedziane, grzejniki panelowe, pętle ogrzewania podłogowego) gdzie zasobniki buforowe zwiększają pojemność wodną instalacji centralnego ogrzewania by zapobiec taktowaniu pompy ciepła, które skraca jej żywotność.Cechy zbiorników buforowych pomp ciepła:

  • ochrona przed taktowaniem pompy ciepła, które skraca jej żywotność,

  • akumulacja ciepła w instalacji,

  • zapewnia prawidłową pracę pompy ciepła przez zwiększenie pojemności wodnej w instalacji grzewczej,

  • zmagazynowane ciepło umożliwia prawidłowe rozmrożenie parownika (defrost) w trybie odwróconego obiegu

Dobór zbiornika buforowego:

Przyjmuje się, że na każdy 1 kW mocy grzewczej pompy ciepła wymaga 10 L pojemności wodnej instalacji centralnego ogrzewania.Przykład obliczeniowy:

Dla budynku dobrano pompę ciepła o mocy 8 kW, co zgodnie z powyższym wzorem wymaga zapewnienia w instalacji co najmniej 80L wody.
Jeśli istniejąca instalacja C.O. w budynku ma pojemność 50L, to należy zamontować zbiornik buforowy o pojemności co najmniej 30 L.Kiedy stosować bufor bez wymiennika ciepła do instalacji z pompą ciepła?

Gdy zależy nam na zwiększeniu żywotności pompy ciepła przez wydłużenie jej cyklu pracy, tym samym zmniejszanie liczby jej uruchomień, wymagane jest zwiększenie pojemności wodnej instalacji centralnego ogrzewania. Większa ilość wody oznacza większą pojemność cieplną układu, co dodatkowo umożliwia prawidłowe rozmrażanie pompy ciepła.
W tym przypadku najtańszym rozwiązaniem jest zbiornik buforowy bez wymiennika, który nie będzie wykorzystywany do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.Zbiornik wody z wymiennikiem ciepła – do instalacji z pompą ciepłą

Zbiornik wyposażony w jedną lub więcej wymienników (wężownic) umożliwia podłączenie dodatkowych źródeł ciepłą jak kocioł gazowy czy kolektory słoneczne.

Urządzenie pełni wtedy kilka funkcji:

  • Wydłuża cykl pracy pompy ciepła zwiększając jej żywotność,

  • magazynuje ciepło z kilku źródeł ciepła,

  • umożliwia podłączenie kilku obiegów grzewczych (jako sprzęgło hydrauliczne)


Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 2 opinie
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-06
Wszystko ok z moim zbiornikiem 150l z duzą weżownica . Jeszcze nie uruchomiony ale dostawa szybka i bez uszkodzen
2024-03-05
Nic dodać nic ująć
pixel